+48 886 998 238
Coffee Coffee Coffee Coffee Coffee

Jak kawa wpływa na ludzki organizm?

Jak kawa wpływa na ludzki organizm?
17 marca 2016, 14:35

Kawa to napój sporządzany z nasion kawowca, po uprzednim ich przygotowaniu - palenie, a nastepnie zmielenie lub poddanie instantyzacji. Odkryty w Etiopii przez tamtajszego pasterza w I tysiącleciu p.n.e., w Europie znana od ok. XVI wieku.

 

Kawa a zdrowie

 

Picie tego napoju ma swoje plusy i minusy. Z pewnością pomaga trawieniu (przyśpiesza metabolizm), polecana jest przede wszystkim po zjedzeniu posiłku - picie na czczo nie jest zalecane. W składzie kawy jest witamina P, która polepsza wchłanianie witaminy C oraz witaminy B. Jak z każdym produktem - nie należy przesadzić z ilością, spożywanie od trzech do czterech filiżanek dziennie usprawnia funkcjonowanie organizmu i nie jest szkodliwa dla układu krwionośnego oraz serca. Kawa posiada w sobie kofeinę, która poprawia czujność i wydłużą koncentrację - również z jej ilością trzeba uważać. Nadmierna ilość powoduje podniesienie ciśnienia, zmienność nastroju czy drgawki - w niektórych przypadkach śmierć, ale to już przy ekstremalnie dużej liczbie wypitych filiżanek, ok. 20-30.

 

Kawę można "złagodzić" z dodatkiem mleka, śmietanki lub/i cukru - ostatniego produktu nie polecamy, ponieważ jest niezdrowy - powoduje wybuch insulinowy w organizmie. Doskonałym zamiennikiem będzie stewia lub ksylitol.

 

Ziarna kawy pomagają trawienie poprzez przyśpieszenie metabolizmu, ale są również moczopedne - przy okazji wypłukując z organizmu żelazo, magnez i wapń. Do tego przyczyniają się do zakwaszenia organizmu, dlatego po wypiciu kawy zaleca się uzupełnienie  wypłukanych elementów, najprościej - pijąc wodę mineralną.